تلویزیون 4k بخریم یا نخریم؟

folder_openمعرفی محصولات, مقالات
comment1 دیدگاه

آیا خرید تلویزیون فورکی (4k) به صرفه است؟

اگر هنگام تحقیق برای خرید تلویزیون، نام تلویزیون فورکی را زیاد شنیده‌اید، شاید برایتان سوال شده باشد که آیا این تلویزیون، گزینه‌ی مناسبی برای من هست یا خیر؟ پیش از تصمیم گرفتن، شاید بهتر باشد کمی درباره‌ی این تلویزیون و دلیل فورکی (4k) خوانده شدن آن بیشتر اطلاعات کسب کنید. این مقاله به شما در همین راستا کمک می‎کند.

برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی روش خرید تلویزیون هوشمند، مقاله‌ی «راهنمای خرید تلویزیون هوشمند (smart tv)» را مطالعه فرمایید.

تلویزیون هوشمند و 4k دنای

کیفیت فورکی (4k) چیست؟

ابتدا ببینیم وضوح تصویر چیست؟ وضوح تصویر یا رزولوشن، یعنی شفافیت در جزئیات، زنده بودن رنگها و جزئیاتی دقیق‌تر. وضوح تصویر، با پیکسل مشخص می‌شود. هرچه تعداد پیکسلها بیشتر باشد، جزئیات بیشتر و دقیق‌تر مشخص می‌شود و تصویر باکیفیت‌تری خواهیم داشت

کیفیت فورکی، گونه‌ای وضوح تصویر است که 4 هزار پیکسل دارد. هر تصویر، از تعدادی پیکسل تشکیل شده است. هرچه تعداد پیکسلهای تصویر بیشتر باشد، آن تصویر باکیفیت‌تر است. به همین خاطر، هر یک پیکسل نیز در کیفیت تصویر تفاوت ایجاد کند. هرچه تعداد این پیکسلها بیشتر باشد، تصویر شفافتر است.

به کیفیت فورکِی، Ultra High-Definition نیز گفته می‌شود که به اختصار UHD نوشته می‌شود.

 

تلویزیون فورکی دنای

تلویزیون فورکی چیست؟

منظور از تلویزیون فورکِی، تلویزیونی است که قابلیت پخش تصاویر را با کیفیت 4 هزار پیکسل دارد و درواقع کیفیت تصویرش فورکِی است. رزولوشن یا همان وضوح تصویر تلویزیونهای فورکِی، 2160*3840 است. یعنی چهاربرابر کیفیت فول اِچ‌دی (Full HD).

فورکِی یا 4k، یکی از جدیدترین فناوریهای کیفیت تصویر است که مدت زیادی از عمرش نمی‌گذرد، اما بازار را قبضه کرده است. گذشته از تلویزیونها فورکی، تولیدات رسانه‌ای نیز در شمار بالایی، به این کیفیت تولید می‌شوند.

 

کیفیت فول اچ‌دی و مقایسه‌ی آن با  4k

منظور از کیفیت تصویر Full HD است، یعنی وضوح تصویر آن، 1080*1920 است. در این کیفیت، جزئیات به خوبی دیده می‌شود و رنگها شفاف هستند. یکی از رایجترین کیفیتها در فیلمها و سریالهای جدید خارجی است.

همانطور که می‌بینید، کیفیت فول اچ‌دی، تعدا پیکسلهای کمتری از فورکی دارد. همین امر باعث می‌شود وضوح تصویر و شفافیت رنگی آن پایین‌تر باشد.

برای مطالعه‌ی بیشتر در این زمینه، مقاله‌ی «تفاوت بین تلویزیون هوشمند 4k و Full HD» را مطالعه بفرمایید.

تلویزیون 4K

تلویزیون 4K

چرا فورکی بخریم؟

ما چند دلیل به شما می‌دهیم که چرا تلویزیون فورکی (4k) بخرید.

  • این کیفیت تصویر، جزئیات بیشتری دارد.

تیزی برگ درخت کاج، موهای نرم و نازک گربه، دانه‌های قرمز تمشک و درخشش ستاره، به خوبی در این تلویزیونها دیده می‌شود.

  • عمق تصویر بیشتری دارد.

در تصاویری مانند مسابقات ورزشی، هرچه عمق تصویر تلویزیون بیشتر باشد، فاصله‌ی بازیکنان از دروازه بیشتر به چشم می‌آید. در یک فیلم جنگی، ایستادن یه تانک در عمق میدان نبرد، حس و حال یه فضای جنگی را بهتر به نمایش در می‌آورد.

  • رنگهایی زنده‌تر دارد.

پیکسلها و شفافیت تصویر در کیفیت فورکی، رنگها را شاداب‌تر و زنده‌تر از کیفیت فول اچ‌دی نمایش می‌دهد.

نتیجه‌گیری: تلویزیون 4k بخریم یا نخریم؟

با جمع‌بندی موارد گفته شده و بررسی تلویزیونهای هوشمند بازار، می‌توان با اطمینان گفت، خرید یک تلویزیون فورکِی (4k)، لذت تماشای تلویزیون با کیفیت و وضوح تصویر بالا را تا مدتها تضمین می‌کند. زیرا این فناوری هنوز در ابتدای راه قرار دارد و تا قدیمی شدن آن، زمان کافی وجود دارد؛ از طرف دیگر، تولیدات رسانه‌ای با کیفیت فورکی، در حال حاضر بخش زیادی از تولیدات را شامل می‌شوند و کیفیتهای پایین‌تر از رونق می‌افتند؛ در نتیجه، داشتن تلویزیونی با این کیفیت تصویر، خیال شما را از پشتیبانی تلویزیون هوشمندتان از محصولات به روز، راحت می‌کند.

تلویزیونهای هوشمند دنای، با وضوح تصویر فورکِی، پا به پای فناوری روز پیش رفته و رضایت مصرف‌کنندگان را در نظر دارد.

برای دیدن مدلهای مختلف تلویزیون هوشمند و تلویزیون فورکی دنای، از سایت دنای بازدید نمایید.

فول اچ دی چیست؟

منظور از کیفیت تصویر Full HD است، یعنی وضوح تصویر آن، 1080*1920 است. در این کیفیت، جزئیات به خوبی دیده می‌شود و رنگها شفاف هستند.

آیا خرید تلویزیون فورکی به صرفه است؟

خرید یک تلویزیون فورکِی (4k)، لذت تماشای تلویزیون با کیفیت و وضوح تصویر بالا را تا مدتها تضمین می‌کند. زیرا این فناوری هنوز در ابتدای راه قرار دارد و تا قدیمی شدن آن، زمان کافی وجود دارد؛ از طرف دیگر، تولیدات رسانه‌ای با کیفیت فورکی، در حال حاضر بخش زیادی از تولیدات را شامل می‌شوند و کیفیتهای پایین‌تر از رونق می‌افتند

پیکسل تصویر چیست؟

هر تصویر، از تعدادی پیکسل تشکیل شده است. هرچه تعداد پیکسلهای تصویر بیشتر باشد، آن تصویر باکیفیت‌تر است. به همین خاطر، هر یک پیکسل نیز در کیفیت تصویر تفاوت ایجاد کند. هرچه تعداد این پیکسلها بیشتر باشد، تصویر شفافتر است.
Tags: , , , , , ,

Related Posts

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • حسین محمدی
    آگوست 21, 2023 9:21 ق.ظ

    قطعا میزان وضوح تصویر ارتباط تنگاتنگی با سایز صفحه نمایش تلوزیون دارد اگر به ده سال قبل برگردید تلوزیون های سایز کوچک از 22 اینچ تا 32 اینچ با وضوح FULL HD در بازار موجود بود اما تراک پیکسلها در سایز های کوچک با توجه به فاصله بین پیکسلها یا همان دیواره پیکسلها باعث کاهش روشنایی صفخه نمایش می شد و تفاوت وضوح فقط از فاصله خیلی نزدیک مشخص شد امروزهتمام تلوزیونهای زیر سایز 40 اینچ با وضوح HD تولید و دیگر تلوزیون FULL HD با سایز زیر 40 پیدا نمی کنید مرز تلوزیونهای بعمم HD بین سایزهای 40 تا 50 اینچ است و ندرتا تلوزیون 50 اینچ به بالا با سایز FULL HD در بازار یافت میشود برای وضوخ 4K تلوزیونهای 55 اینچ تا 75 اینچ بهترین گزینه ها هستند و تلوزیونهای 8K برای اندازه های بالای 75 اینچ مناسب هستند هر چند هم اکنون محتوای 8K بسیار نادر و هنوز پخش برنامه های تلوزیونی با این وضوح رواج نیافته و فقط در کشور ژاپن پحش آزمایشی ان آغاز شده است بدیهی است برای داشتن کیفیت واقعی تلوزیون های 4K باید از فناوری HDR 10 پشتیبانی نماید تا رنگها با کیفیت مناسب نمایش داده شوند اکثر مدلهای دارای پنل IPS دنای دارای پنل ساخت شرکت ال جی هستند که دارای زاویه دید وسیع و مقاوم در برابر ضربه و فشار هستند و عمر بسیار بالایی دارند بردهای ان تلوزیون ها در ایران مونتاژ و این موضوع خیال شما را برای استفاده بی دردسر از تلوزیون در چند دهه آینده بدلیل عمر بالای صفحه نمایش و فراوانی قطعات یدکی و جانبی مانند کنترل راحت می سازد تلوزیون 58 اینچ دنای دارای پنل VA ساخت شرکت BOE بزرگترین تولید کننده صفخات نمایش و تامین کننده بزرگان صنعت تلوزیون مانند سامسونگ است مصرف کم برق و رنگ مشکی خالص از مهمترین ویژگی پنل های VA می باشد .

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

This will close in 10 seconds