قبل از هرچیز باید مقدمه ای درباره استفاده خود پلاستیک به شما بدهیم . در عصر حاضر استفاده از مواد و وسایل پلاستیکی بسیار رایج شده است ، اگر سری بچرخانید در اطرافتان وسایلی که از پلاستیک ساخته شده اند را می توانید به وفور ببینید که برای ساخت این وسایل اغلب از مواد خام نفتی استفاده می شود .

این وسایل پلاستیکی در بسیاری از صنایع کاربرد دارد که در ادامه در این مقاله نام خواهیم برد . البته امروزه استفاده از مواد پلاستیکی یک تهدید برای آیندگان محسوب می شود علت اصلی آن هم بسیاردیر تجزیه شدن این مواد است . اغلب وسایل پلاستیکی به وسیله دستگاه تزریق پلاستیک تهیه و تولید می شوند که مواد اولیه این تولیدات پلاستیکی از متریال های متفاوت می باشد .

 

انواع مواد اولیه برای تزریق پلاستیک

پلی اکسی متیلن ( پلی آستال ) - POM پلی اورتان PUR - پلی کلراید ها ( پی وی سی ) 

پلی وینیل کلراید نرم ( پی وی سی ) - پلی وینیل کلراید سخت (پی وی سی) سلولز آستات CA  - پلی آمید PA - پلی کربنات PC  آکریلیک PMMA  - لوران SAN  - آ . ب . اس ABS   - پلی استیرول سخت HIPS - پلی استیرول ممولی ( کریستال ) PS - پلی پروپیلن PP - پلی اتیلن نرم LDPE - پلی اتیلن سخت HDEF 

 

این ها اسامی مواد خامی هستند که کاربرد بسیاری درکار با دستگاه تزریق پلاستیک دارند .

این مواد تشکیل شده از رنگ ، اندازه و ویژگی های متفاوتی است که هرکدام دارای خاصیت خاص خود می باشند.معمولا مواد اولیه پلاستیک به صورت دانه های ریز به شکل استوانه ، عدسی و یا گرد است که در بسته بندی نایلونی ، کیسه های کاغذی یا بشکه به فروش می رسد .

 

انواع دستگاه تزریق پلاستیک

باتوجهبه مصارف ، وزن قالب ریزی و اندازه قطعه ، دستگاه های تزریق پلاستیک  متفاوتی وجود داردکه هر کدام مخصوص به کار خود است .

معمولا این دستگاه ها از 70 تن شروع می شود وتا تقریبا 8000 تن  ادامه دارند که از قطعه های بسیار سبک چند گرمی قادر به تولید هستند تا چند کیلو گرمی .

معروف ترین کشورهای سازنده این دستگاه ها را می توان به ژاپن ، آلمان ، انگلیس ، ایالات متحده ، روسیه ( کشورهای شوروی سابق ) ، تایوان و کشور چین نام برد که همیشه در حال پیشرفت و رقابت با یکدیگر هستند .

دستگاه تزریق پلاستیک افقی و عمودی بسته به نیاز تولید قطعه کاربرد دارند .

برای مثال می توان به این دستگاه ها اشاره کرد :

 

دستگاه تزریق پلاستیک هیدرولیکی

در مدار هیدرولیک دستگاه هایی که در گذشته استفاده می شد و دستگاه های متفرقه امروزی از پمپ های دبی ثابت استفاده می شود، این پمپ ها برق زیادی مصرف می کند و برای استفاده از آن ها در ساخت و تولید ماشین های تزریق پلاستیک تقریبا منسوخ شده است پمپ هیدرولیک همچون قلب دستگاه تزریق پلاستیک است و باید همیشه روغن کاری شود .

 

دستگاه تزریق پلاستیک الکتریکی

طول عمر زیادی دارد و نیاز به روغن کاری ندارد ، مصرف انرژی دستگاه تزریق تمام الکتریک در حدود 50 تا 75 درصد پایین‌تر از دستگاه تزریق هیدرولیکی است . تقریبا بی صدا کار کردن دستگاه

 

دستگاه تزریق پلاستیک هیبریدی

دستگاه هیبریدی از ترکیب محاسن ماشین‌های هیدرولیکی و الکتریکی ابداع شده است. در حقیقت، کلیه‌ی مزایای دستگاه تمام الکتریک به علاوه‌ی نیروی گیره فوق‌العاده‌ی دستگاه هیدرولیکی، همه در دستگاه هیدرولیکی استفاده شده است. دستگاه هیبریدی بهترین دستگاه برای تولید قطعات نازک و ضخیم  بهترین گزینه‌ی موجود می باشد. سال به سال استفاده از این دستگاه در تمام دنیا رو به افزایش بوده است .

  

دستگاه تزریق پلاستیک بادی

دستگاه های بادی پلاستیک برای تولید انواع بطری از مواد پلی اتیلن، دبه و گالن پلاستیکی و بطور کلی هر محصول پلاستیکی که دارای دیواره نازک بوده و داخل آن خالی می باشد، را با این دستگاه تولید می کنند .

 

دستگاه تزریق پلاستیک پت

دستگاه تزریق پلاستیک پت درب بطری های پلاستیکی به روش قالب فشاری چرخان را تئلید می کند. مواد پلاستیکی ترموست در درون قالبهای از پیش گرم شده قرار میگیرند و با بسته شدن قالب با فشار ، مواد به شکل درب بطری در می آیند و بعداز سرد شدن از قالب جدا می شوند .

و ... .

 

کاربرد دستگاه تزریق پلاستیک

در یک جمله می توان گفت تمام وسایل پلاستیکی موجود در محیط اطرافمان را صنعت گران با دستگاه تزریق پلاستیک تولید میکنند .

برای مثال : بطری نوشابه یا آب معدنی ، عروسک ها ، انواع شلنگ ، توپ پلاستیکی ، انواع وسایل پلاستیکی موجود در یک خودرو مثل آرم ، سپر، داشبورد که می توان جزو سخت ترین تولیدات این صنعت نام برد ، قاب تلوزیون  و بسیاری از وسایل دیگر .