دستگاه های پخش DVD :

یکی از وسیله هایی که با پیشرفت تکنولوژی میهمان خانه های ما شده، دستگاه پخش خانگی یا همان دی وی دی پلیر است. دستگاه پخش DVD امکانات بسیاری نظیر پخش انواع فیلم، سریال، موسیقی را دارا بوده و وجود پورت USB برای پخش فایل های چند رسانه ای را در خود جای داده است.

در ابتدای ورود به بازار دستگاه پخش دی وی دی، ویژگی ای که بیشتر باعث جذابیت و فروش بالای دستگاه DVD شده کیفیت بی حد و حصر آن نسبت به مدل های قبلی دستگاه های پخش بود.

 

دستگاه پخش  DVD قابل اطمینان :

وقتی می‌خواهید یک دی وی دی بخرید باید دقت کنید که دستگاه پخش دی وی دی شما کدام نوع دی وی دی را پشتیبانی می‌کند تا دچار مشکل نشوید. برای خرید دی وی دی همچنین باید نوع نیاز خود را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال برای به وجود آوردن یک نسخه پشتیبان از برنامه‌های روی هارد رایانه‌ تان DVD-RAM مناسب ‌ترین گزینه ‌است یا برای دی وی دی که قابل پخش توسط دستگاه‌های پخش دی وی دی خانگی باشد DVD-R بهترین انتخاب است. پس به شما توصیه می‌کنیم همیشه مطمئن شوید دی وی دی پلیرتان، آن نوع خاص دی وی دی که مد نظر شماست را پشتیبانی می‌کند. این موضوع معمولاً در مشخصات دی وی دی پلیر در دفترچهٔ راهنمای آن قید شده‌ است.

 

انواع  دستگاه پخش  DVD :

DVD-RAM :

روش دستیابی در این نوع دیسک ها بصورت تصادفی بوده و امکان خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی آنان وجود خواهد داشت. رسانه ذخیره‌سازی فوق، دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد: - برخلاف رسانه ذخیره‌سازی Tape که داده‌ ها بصورت ترتیبی خوانده می‌شوند، در دیسک‌های DVD-RAM، داده‌ ها نظیر هارد دیسک بصورت تصادفی خوانده می‌شوند. این نوع دیسک‌های DVD، رسانه ‌ای ایده ‌آل بمنظور ذخیره‌ سازی حجم بالائی از اطلاعات و Backup می‌باشند.

می‌توان بیش از یکصد هزار مرتبه اطلاعات را بر روی آنان نوشت ،  عمر مفید آنان یکصد سال برآورد می‌شود.

بمنظور خواندن و نوشته اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی، می‌بایست از درایوهای دی‌وی‌دی- R/RAM  استفاده گردد.

 

DVD-ROM :

از این نوع دی‌وی‌دی می‌توان صرفاً بمنظور خواندن استفاده گردد. فیلم ‌هایی که خریداری یا اجاره می‌شوند، بر روی این نوع رسانه ذخیره می‌گردند. این نوع از DVD یک بار نوشته شده و بارها خوانده می‌شود. این نوع بیشتر در کمپانی‌های فیلم سازی استفاده شده و به بازار عرضه می‌شود. به بیان دیگر این نوع از DVD، توسط یک الگوی از پیش طراحی شده، از ابتدای تولید به نحوی تولید می‌شوند که دیگر نیازی به رایت نداشته و از همان ابتدا حاوی اطلاعات می‌باشد.

 

دی‌وی‌دی / R- دی‌وی‌دی R+ :

بر روی این نوع دی‌وی‌دی، می‌توان صرفاً یک مرتبه اطلاعاتی را ذخیره نمود (نوشتن یک مرتبه). از رسانه ذخیره ‌سازی فوق، بمنظور ذخیره داده‌های گرافیکی با ظرفیت بالا، ویدئوهای موزیک، صوت وفیلم استفاده می‌گردد. امکان نوشتن اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی صرفاً یک مرتبه وجود دارد.

خصوصیات دی‌وی‌دی -R : بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌بایست از درایوهایی با نوع R - و برای خواندن اطلاعات از درایوهای R - و R + استفاده گردد.

خصوصیات دی‌وی‌دی +R : بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌توان یک ویدئو به مدت دو ساعت در حالت  SP  یا چهار ساعت در حالت  EP را ذخیره نمود.

بمنظور نوشتن بر روی رسانه ذخیره‌سازی فوق، می‌بایست از درایوهایی با نوع R + و برای خواندن اطلاعات از درایوهای R - یا R + استفاده گردد.

 

DVD-RW / DVD+RW :

 بر روی این نوع دی‌وی‌دی، امکان نوشتن اطلاعات به دفعات وجود دارد (نوشتن چندین مرتبه). از رسانه ذخیره‌ سازی فوق، بمنظور ذخیره داده‌ های گرافیکی با ظرفیت بالا، ویدئوهای موزیک، صوت و فیلم استفاده می‌گردد. بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌توان تا یک هزار مرتبه اطلاعاتی را ذخیره نمود. 

خصوصیات  DVD-RW : بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌بایست از درایوهای R - و برای خواندن اطلاعات از درایوهایی R - یا R+ استفاده گردد. 

خصوصیات  DVD+RW : این نوع دی‌وی‌دی قادر به ذخیره‌ سازی دو ساعت اطلاعات MPEG2 می‌باشند. بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌بایست از درایوهایR + و برای خواندن اطلاعات از درایوهایی R - یا R+ استفاده گردد.

 

ویژگی‌های دی‌وی‌دی  :

از مهم‌ترین ویژگی‌های مرتبط با دی‌وی‌دی، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن یک مرتبه

درایو دی‌وی‌دی انتخابی، می‌بایست قادر به ذخیره ‌سازی اطلاعات بر اساس یکی از دو فرمت رقابتی موجود باشد: دی‌وی‌دی-R  و دی‌وی‌دی+R  . در حال حاضر بالاترین سرعت برای درایوهای دی‌وی‌دی-R  و دی‌وی‌دی+R  معادل ۱۶X  می‌باشد. در درایوهای دی‌وی‌دی-R  قبلی، حداکثر سرعت ۲X  و در درایوهای دی‌وی‌دی+R حداکثر سرعت ۴ / ۲ بوده ‌است. رسانه ذخیره‌ سازی با قابلیت نوشتن یک مرتبه، بهترین گزینه برای ایجاد ویدئوی‌های دی‌وی‌دی بمنظور استفاده در یک player می‌باشند. کارشناسان فنی برآورد نموده‌اند که دی‌وی‌دی‌های با قابلیت نوشتن یک مرتبه، با ۸۵ درصد playerهای مطرح، سازگار می‌باشند. دیسک‌هایی که دارای سرعت ۴X  می‌باشند را نمی‌توان در درایوهای قدیمی دی‌وی‌دی-R/-RW  با سرعت ۲X ، استفاده نمود. برای مثال تعداد زیادی از درایوهای فوق، تولیده شده توسط Pioneer، در زمان استفاده از دیسک‌های ۴X  دچار مشکل می‌گردند. بدین منظور، می‌توان firewareمربوطه را از سایت Pioneer  دریافت و با ارتقاء سیستم، مشکل فوق را برطرف نمود.

 

دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه

فرمت این نوع دیسک ‌ها دی‌وی‌دی+RW، دی‌وی‌دی-RW و دی‌وی‌دی-RAM می‌باشد. فرمت دی‌وی‌دی-RAM  دارای سازگاری بمراتب کمتری نسبت به دو فرمت دیگر بوده ولی برای گرفتن Backup مناسب می‌باشد. دی‌وی‌دی -RAM به دو صورت با محافظ (بصورت کارتریج) و بدون محافظ در دسترس می‌باشد. سرعت ذخیره (نوشتن) اطلاعات که بر روی رسانه‌های ذخیره ‌سازی دی‌وی‌دی-R  بالغ بر ۴X  می‌باشد در دیسک‌ های دی‌وی‌دی-RW  به ۲X  کاهش پیدا می‌کند. کارشناسان برآورد نموده ‌اند که بیش از شصت درصد از دیسک‌های دی‌وی‌دی-RW  و دی‌وی‌دی+RW  با دی‌وی‌دی Player و داریوهای دی‌وی‌دی، سازگار می‌باشند.

 

درایوهای داخلی در مقابل درایوهای خارجی

قیمت درایوهای داخلی کمتر از درایوهای خارجی می‌باشد. درایوهای خارجی از اینترفیس های (1394FireWire(IEEE  یا USB ۲٫۰ بمنظور ارتباط با کامپیوتر استفاده می‌نمایند. برخی تولید کنندگان از دو اینترفیس فوق در محصولات خود استفاده می‌نمایند.

 

ذخیره اطلاعات بر روی دیسک‌های DVD-RW

اکثر درایوهای دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن مجدد، قادر به نوشتن اطلاعات بر روی دیسک‌های CD-R و CD-RW می‌باشند (قابلیت فوق، در درایوهای دی‌وی‌دی-RAM و دی‌وی‌دی-R وجود ندارد). سرعت ذخیره‌سازی در درایوهای فوق پائین می‌باشد.