از زمان های بسیار دور تا بحال انسان ها به دنبال ساخت ابزار و وسایل برای راحت زندگی کردن خود بودند ، برای مثال ساخت ابزار شکار و خیلی وسایل دیگر .

به مرور زمان انسان با ساخت قالب در هر زمینه ای چه برای آهن چه پلاستیک و باقی وسایل زمان ساخت وسایل مورد نیاز خود را سرعت بخشید و راحت تر این کار را انجام داد .

اساسا قالب ها را می توان به 4 دسته متفاوت تقسیم کرد .

1_  قالب های ریخته گری

2_ قالب های تزریق پلاستیک

3_ قالب های آهنگری

4_ قالب های پرس

در این مقاله می خواهیم درباره قالب های تزریق پلاستیک توضیح مفید و مختصری را در اختیار شما قرار دهیم .

برای ساخت یک قطعه قدم اول این است که کار فرما و تولید کننده با یک جلسه مشخص می کنند که چه قطعه ای لازم دارند تا قالب آن را بسازند .

در این جلسه حتی برای ریز ترین اجزای قطعه و نقاط کرو یا زاویه دار و تمام اجزا بررسی می شود و در مرحله بعد با نرم افزار های کامپیوتری برای تولید نقشه این قطعه شروع به کار می کنند مثل نرم افزار اتو کد یا خیلی از نرم افزار های موجود در بازار می شود استفاده کرد . بعد از طراحی نقشه قطعه یک جلسه دیگر برگذار می شود که کار فرما نقشه تولید شده را تایید کند .

در مرحله بعد تولید کننده شروع به خرید آهن آلات و فولاد میکند و با دادن ابعاد و اندازه فایل  سی ان سی به اپراتور سی ان سی یا به صورت دستی برای ماشین کاری ، که در حال حاظر در کشور ما کارگاه ها یا کارخانه هایی هستند که بصورت دستی تراش کاری و سوراخ کاری می کنند .بعد از انجام این مرحله که باید بسیار دقیق انجام شود تا در ادامه کار مشکل خاصی پیش نیاید ، شروع به سوراخکاری های احتمالی وسایز کردن تمام قطعات از جمله راهنما ، اسپرو ، کفشک ، صفحه پرون راه آب ، راه گاه ، پرون بندی و دیگر اموری که باید برای ساخت 2  قسمت به اصطلاح کور و کویت انجام شود را انجام می دهند .

بعد از اتمام آب بندی قالب ، قالب برای بستن به دستگاه تزریق پلاستیک انتقال داده می شود .

نکته : در این مرحله بسته به نوع ، وزن ، متریال قطعه به دستگاه مورد نظر بسته می شود تا برای اولین بار تست قطعه انجام میگیرد ، این مرحله تست دستگاه تزریق پلاستیک را با فشار و دما های متفاوت امتحان میکنند تا  قطعه مورد نظر به صورت کامل و با کیفیت تهیه شود .

در مرحله بعد جداسازی ، رنگ آمیزی و مونتاژ در تمام مراحل فوق ، قطعه مورد نظر چندین بار مورد بررسی واحد کنترل کیفیت قرار میگیرد تا قطعه با بالا ترین کیفیت تولید و تحویل کارفرما شود .