در این مقاله نظر شما را جلب می کنیم به چند نکته مهم درباره دستگاه گیرنده دیجیتال :

 

پخش‌کننده مالتی مدیا در گیرنده دیجیتال تلویزیون

معمولا  گیرنده دیجیتال تلویزیون قابلیت پخش انواع فایل‌های تصویری و صوتی را دارند .این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که با خرید یک گیرنده دیجیتال تلویزیون ، علاوه بر تماشای برنامه‌های تلویزیونی ، فیلم‌ها و ویدئوهای موجود بر روی کامپیوتر یا دوربین دیجیتال خود را به راحتی بر روی تلویزیون تماشا کنید .در برخی از مدل‌های گیرنده های دیجیتال تلویزیون ، امکان پخش فایل‌های تصویری با کیفیت HD ، FHD  وجود دارد. این مدل‌ها برای انتقال حداکثر کیفیت تصاویر ویدئویی از خروجی HDMI  استفاده می کنند و تصاویری  عالی بر روی LCD یا LED شما نمایش می دهد. پشتیبانی از گستره وسیعی از فرمت‌های تصویری در برخی مدل‌ها شما را از هر گونه زحمت برای تبدیل فرمت آسوده خاطر می کند .

 

خروجی تصویر HDMI در گیرنده دیجیتال تلویزیون

تصاویر دریافتی از فرستنده‌های تلویزیون دیجیتال در ایران کیفیت تصویر و ابعاد تصویری مشابه تصاویر DVD استاندارد دارند. این تصاویر توسط کابل‌های کامپوزیت و کامپوننت منتقل می شوند.

به این سبب تصاویر دریافتی شما از شبکه‌های تلویزیونی شفافیت و وضوح بیشتری نسبت به تصاویر آنالوگ معمولی دارد.کابل HDMI ظرفیت بسیار بالاتری در انتقال اطلاعات نسبت به کابل‌های معمولی دارد. در نتیجه هنگام مشاهده تصاویر HD با استفاده از پخش‌کننده مالتی‌ مدیای موجود در دستگاه ، تفاوت کیفیت ، بین کابل HDMI و دیگر کابل‌ ها بسیار زیاد است .

در هنگام خرید گیرنده دیجیتال ، شما می توانید با توجه به مدل تلویزیون و گیرنده دیجیتال بهترین انتخاب برای خرید را داشته باشید.( چه از لحاظ هزینه چه از لحاظ کیفیت )

 

آنتن گیرنده دیجیتال تلویزیون

برای دریافت سیگنال‌های تلویزیون های دیجیتال ، آنتن مورد استفاده باید به گونه‌ای باشد که بتواند هر دو کانال UHF و VHF را دریافت کند. این آنتن باید به سمت ایستگاه فرستنده قرار گیرد. استفاده از کابل‌های آنتن با مقدار اٌهم پایین (75 اهم یا 50 اهم) ، استفاده از کوتاه‌ترین مسیر ممکن برای استفاده از کابل و استفاده از کابل یکپارچه ( تیکه تیکه نباشد) ، بهترین کیفیت دریافت تصویر را تضمین می‌کند تا در انتقال سیگنال خللی ایجاد نشود .

 

راه‌های دسترسی به تلویزیون دیجیتال

  • خرید گیرنده دیجیتال تلویزیون
  • تلویزیون‌های دارای تیونر داخلی دیجیتال
  • پخش‌کننده‌های Blu-ray یا DVD دارای گیرنده  دیجیتال

 

نکاتی برای خرید گیرنده های دیجیتال

بودجه خرید گیرنده دیجیتال را مشخص نمایید. مانند خرید هر وسیله دیگری هنگام خرید گیرنده های دیجیتال نیز باید بودجه را برای خرید مشخص نماییم. زیرا چنین اقدامی از اتلاف وقت هنگام انتخاب کالا جلوگیری کنید .

 

در مورد پورت های خروجی وسواس به خرج دهید

تصاویر دریافتی از فرستنده‌های تلویزیون دیجیتال در ایران کیفیت تصویر و ابعاد تصویری مشابه تصاویر DVD استاندارد دارا هستند. این تصاویر توسط کابل‌های کامپوزیت و کامپوننت به تلویزیون‌های LCD و LED انتقال داده شوند و در نتیجه تصاویر دریافتی شما از شبکه‌های تلویزیونی به اصطلاح همچون آینه شفاف است که نسبت به تصاویر آنالوگ کیفیت بالایی دارد.کابل HDMI ظرفیت بسیار بالاتری در انتقال اطلاعات نسبت به کابل های معمولی دارد. در نتیجه هنگام مشاهده تصاویر HD با استفاده از پخش کننده مولتی مدیای موجود در دستگاه ، تفاوت کیفیت ، بین کابل HDMI و دیگر کابل ها بسیار تفاوت دارد .

 

به ویژگی‌های سخت افزاری گیرنده دیجیتال توجه کنید

گیرنده دیجیتال باید سخت‌افزار مناسب و با کیفیتی داشته باشد. مهم‌ترین بخش در یک دستگاه گیرنده دیجیتال مادربرد و پاور دستگاه است که در برخی از دستگاه ‌ها این دو بخش در کنار هم و روی یک بورد و در برخی دیگر به هم وصل نیستند .

 

در مادربرد قطعاتی که کارهای پردازش را انجام می‌دهند :

تیونر، چیپ پردازنده، رم، قطعات الکترونیکی چیپ قطعه اصلی است که همه کارهای پردازش تصویر را انجام می‌دهد که کیفیت تصویر خروجی به صورت جدی به آن وابسته است. تیونر دستگاه هم مسوولیت پردازش اولیه تصویر را به عهده دارد. رم یکی دیگر از قطعات مهم یک دستگاه گیرنده دیجیتال است که در بارگذاری تصویر و سرعت پردازش دستگاه تاثیر زیادی دارد. بنابراین هرچه مقدار حافظه رم دستگاه شما زیاد باشد به مراتب تصویر با سرعت و کیفیت بالاتری پردازش  و پخش می گردد .

گارانتی گیرنده دیجیتال را فراموش نکنید

به گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه توجه کنید و سعی کنید دستگاهی را خریداری کنید که شرکت معتبری در زمینه ارائه خدمات پس از فروش از دستگاه پشتیبانی کند. دستگاه های گیرنده دیجیتال ساختار چندان پیچیده‌ای ندارند. به همین دلیل شاید تصور کنید که دچار بروز مشکل نشده یا در صورت بروز ایراد در دستگاه قابلیت تعمیر وجود ندارد .اما این تصوری اشتباه است. پس سعی کنید یک دستگاه با خدمات پس از فروش معتبر از برند معتبر خریداری کنید .