راهنمای خرید اسپیکر خانگی قدرتمند

در خرید اسپیکر خانگی حرفه ای به چه مواردی باید توجه کنیم؟

همه‌ی ما با هر نوع سلیقه‌ای، در طول روز، زمانی را به لذت‌بردن از موسیقی اختصاص می‌دهیم. پشت فرمان و ترافیک‌های تمام‌نشدنی، هنگام کارکردن و نیازداشتن به تمرکز بیشتر و از همه بیشتر به‌خصوص در جشن‌ها و میهمانی‌ها.

اما برای آنکه بیشتر از موسیقی لذت ببریم، به ابزار مناسبی نیاز داریم. یک پلیر خوب و یک اسپیکرخانگی باکیفیت، حداقل ابزار لازم برای این‌ کار است.

تلفن‌های همراه هوشمند، تقریبا نیاز ما به پلیر را برطرف کرده‌اند اما اسپیکر گوشی‌ها و تبلت‌ها، خیلی قدرتمند و باکیفیت نیستند و صد البته برای مهمانی ناکارآمد. اینجاست که یک اسپیکر خانگی می‌تواند مشکل‌گشا باشد.

اسپیکر خانگی

اسپیکر خانگی

یک پلیر خوب و یک اسپیکر خانگی باکیفیت، حداقل ابزار لازم برای این‌ کار است. تلفن‌های همراه هوشمند، تقریباً نیاز ما به پلیر را برطرف کرده‌اند؛ اما بیشتر به‌عنوان پخش‌کننده شخصی عمل می‌کنند و همچنین اسپیکر گوشی‌ها و تبلت‌ها، خیلی قدرتمند و باکیفیت نیستند و صد البته برای مهمانی و پخش صدا در فضای بزرگتر ناکارآمد. اینجا است که یک اسپیکر خانگی می‌تواند مشکل‌گشا باشد.

در مقالات پیش، درباره‌ی چگونگی انتخاب اسپیکر خانگی صحبت کردیم. حال اگر با تمام آن روشها به اسپیکر خانگی موردنظر رسیدید، چطور از لحاظ فنی هم مطمئن شوید که بهترین انتخاب را کرده‌اید؟ با ما همراه باشید تا با هم ویژگیهای فنی و صوتی اسپیکر خانگی قدرتمند را بررسی کنیم.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

انواع باند خانگی

پیش از اقدام به خرید و بازدید فروشگاهها، کمی وقت صرف کنید تا انواع اسپیکرهای موجود را بشناسید. ویژگیها، نقاط ضعف و قوت و الزامات کارکرد هر کدام را با هم مقایسه کنید.

هرکدام از اسپیکرها برای یک اندازه فضا، کارکرد مشخص و… طراحی شده‌اند. ابتدا کاربرد و اندازه‌ی فضایی که اسپیکر در آن قرار می‌گیرد را دقیق مشخص کنید. با شناخت انواع اسپیکر، مدل مناسب خود را پیدا کرده و آن را دقیقتر از بقیه بشناسید.

یکی از دسته‌بندیهایی که برای اسپیکرها مطرح است، به این شکل است: کلاسیک، اسپیکر دیجی دار، رقص نوردار. بر اساس کارکرد و امکاناتی همچون رقص نور یا پنل دی‌جی، می‌توانید اسپیکر خانگی دلخواه خود را انتخاب کنید.

دسته‌بندی دیگری که ارائه می‌شود، انواع مختلف اسپیکر را به این شکل مشخص می‌کند:

دیواری یا سقفی (توکار)، ایستاده (که به آن برج یا تاور هم می‌گویند)، رومیزی، شارژی قابل حمل، ساب‌ووفر و ساوندبار.

اسپیکر خانگی رقص نور دار

اسپیکر خانگی رقص نور دار

ویژگی‌های صوتی

اسپیکرهای مختلف فرکانسهای متفاوتی از صوت را ایجاد می‌کنند که می‌تواند کلفت و بم یا زیر و نازک باشد. اگر یک سیستم صوتی، اسپیکرهای قدرتمندی نداشته باشد با بالا و پایین رفتن صدا یا زیاد کردن تن صدا، صداهای ناهنجار و گاه خش‌خشهای آزار‌دهنده‌ای تولید می‌کند.

بهترین سیستم صوتی، سیستمی است که دارای اسپیکرهای قدرتمند باشد تا بتواند بهترین صدا را با کیفیت بالا به گوش برساند.

طبقه بندی پخش صدا در اسپیکر خانگی:

در سیستمهای صوتی سه نوع خروجی روی اسپیکرخانگی دیده می‌شود. کوچکترین دایره یا توییتر مخصوص پخش صداهای فرکانس بالا یا زیر، مانند جیغ‌، است.

موسیقی فیلم و صدای افراد توسط میدرنج ها پخش می‌شود و صداهای بم و صداهایی که دارای فرکانس پایینی از صوت هستند توسط ووفر یا یک ساب پخش می شوند. پس یک اسپیکر خوب باید هر سه این خروجی های صدا را بتواند فراهم کند.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

طراحی متناسب با چیدمان منزل

ازآ‌‌ن‌‌‌جاکه اسپیکر، تنها یک وسیله برای پخش صدا نیست، در خرید اسپیکر خانگی، به طراحی آن توجه داشته باشید تا به چیدمان منزل شما بیاید. اسپیکر، به‌ویژه اگر بزرگ باشد؛ باید به متراژ خانه هم دقت داشت تا براساس آن و چیدمان بتوان انتخاب مناسبی کرد.

هنگام تهیه و چینش، اندازه‌ی فضا، دیوارهای مشترک با همسایه‌ها، نازکی دیوارها و عزیزانی که با شما زندگی می‌کنند را درنظر داشته باشید. اگر در منزل سالمند یا کودکی زندگی می‌کند، دیوارها نازک هستند یا محل قرارگیری اسپیکر کنار دیوار مشترک با همسایه است، حجم بالای صدا می‌تواند عامل آزار و مزاحمت باشد.

انواع مختلف اسپیکر در مدل‌های کلاسیک و ساده، دی‌جی دار و رقص نوردار تولید شده‌اند که می‌توان براساس سلیقه و انتظاری که در خرید اسپیکر خانگی دارید آن‌ها را تهیه کنید.

اسپیکر خانگی

اسپیکر خانگی

رقص نور، بازی نور و صدا

قسمتی که در مدل‌های جدید اسپیکرها طراحی و ساخته شده است، چراغ‌های ال‌ای‌‌دی کوچکی هستند که در بخش جلویی اسپیکر قرار داده می‌شوند تا متناسب با ریتم و بیس موسیقی و صدای پخش‌شده، رنگ‌ها و نورهای گوناگون در آن تغییر و حالتی شبیه رقصیدن پیدا کنند. این گزینه از مواردی است که از نظر فنی برای پخش صدا ضروری نیست؛ اما جنبه‌ی زیبائی و هیجان بخشی به مهمانی، وجود آن را به نقطه قوتی برای اسپیکرها تبدیل کرده است.

انواع مدل‌های قدیمی‌تر چنین گزینه‌ای ندارند؛ اما در مدل‌های جدید، رقص نور پای ثابت طراحی اسپیکر شده تا نه‌تنها صدای پرقدرت و باکیفیت مهمانی شما را گرم کند؛ بلکه نورهای رنگارنگ اسپیکر خانگی، روح و فضایی متفاوت برای مهمانی به ارمغان بیاورد.

رقص نور اسپیکرها در دو شکل تابشی یا رینگی (گردشی) طراحی شده‌اند. رقص نور تابشی شبیه چشمک زدن نورها و رینگی، حالتی دوار دارد و هر دو به مهمانی‌ها جلوه‌ی بسیاری می‌بخشند. این دو مدل رقص نور، از نظر زیبایی به یک میزان چشمگیر هستند و تنها سلیقه‌ی شما است که در انتخاب آن‌ها اهمیت دارد.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

اکوستیک محیط:

هر اسپیکری برای هر فضایی مناسب نیست. برای نمونه، اسپیکرهای کوچک، برای اتاقهای اندازه‌ی معمولی مناسب است، اما برای سالن و محیطهای بزرگ، ممکن است صدایی کم جان داشته باشند. از آن طرف، اسپیکر بزرگ، در فضاهای کوچک، صدایی گوشخراش ایجاد می‌کند.

اندازه‌ی فضا، وسایلی که در آن قرار دارد و جنس آنها، در صدای به دست آمده تاثیر دارد. دیوارها و کف خالی، صدا را بازتاب می‌دهند، در حالیکه فرش و موکت و مبلمان صدا را جذب می‌کنند. ترکیبی از اینها، تعادل خوبی ایجاد می‌کند.

ساب ووفر؛ ارباب بیس‌ها را به خانه ببرید

کلمه ساب یا در زبان انگلیسی subwoofer نوعی از ووفر است که به دلیل تولید صدای بم‌تر از ووفر به این نام خوانده می‌شود. بنابراین ساب‌ووفر یک نوع از ادوات پخش صداست که فرکانس صدای تولیدی آن از ووفر کمتر است.

در حقیقت ساب‌ووفر اسپیکری است که در زمان پخش ترکیبی از صدای دوب و دیس یا همان بیس را ایجاد می کند. به ساب ووفر، ساب هم گفته می شود. ساب ووفر دارای دیافراگم وسیع و فرکانس کم است.

در حقیقت دلیل نام‌گذاری این وسیله شدت بم بودن صدای تولیدی آن است. ساب‌ووفرها معمولا بین ۲۰ تا ۶۰ سانتی‌متر قطر دارند.

البته بلندگوها تا حدی این عمل را انجام می‌دهند، اما کسانی که به دنبال سیستم حرفه‌ای و تولید صدای باس (Bass) بسیار بالا و قوی هستند باید ساب ووفر را نیز به سیستم پخش خود اضافه کنند.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

صدای باس که فرکانس پایینی دارد و در واقع صدای بم است، به هنگام تماشای فیلم کمک می کند جلوه های صوتی را به صورت واقعی تر بشنوید. همچنین به هنگام گوش دادن به موسیقی، صدای باس موسیقی را مهیج تر می نماید.

ساب‌ووفرها معمولا بزرگ هستند. در واقع ساب یک دستگاه مستقل نیست و صرفا برای تقویت و بم کردنِ به سیستم اضافه می‌شوند. البته مشخص است که استفاده از ساب اصلا ضروری نیست، اما چون ساب ها می‌توانند صداهای بم و قوی تولید کنند، به شدت مورد پسند علاقه‌مندان به موسیقی واقع شده‌اند.

می‌توانید ساب ووفر را در هر جایی از اتاق قرار دهید؛ اما برای این که ساب ووفر بهترین بازدهی صدا را داشته باشد بهتر است آن را در گوشه یا کنج اتاق قرار دهید تا بهترین صدای باس ایجاد شود.

معمولاً اسپیکرهای بزرگ تر از اسپیکرهای کوچک تر کیفیت بهتری دارند. سایز ووفر هم در کیفیت آن تأثیر دارد. ووفرهای بزرگتر باس بیشتری نسبت به کوچکترها تولید می‌کنند. این امر بسیار مهم است.

شاید تعداد زیاد ووفر فوق العاده به نظر برسد و معمولاً برخی از شرکت ها از ووفرهای زیاد با سایز کوچک استفاده می‌کنند. ولی اطمینان داشته باشید که یک ووفر ۶ وات بزرگ  بیس بیشتری نسبت به ۴ ووفر ۳ واتی کوچک تولید می‌کند.

اسپیکر خانگی

اسپیکر خانگی

تفاوت ووفر و ساب در چیست؟

طراحی ساب طوری است که صدایی بین 20 تا 200 هرتز را پخش کند. اما ووفرها نسبت به ساب‌ها محدوده‌ی بیشتری از صدا را تولید می‌کنند، فرکانس بالاتری دارند و بین 40 تا 500 هرتز صدا را پخش می کند.

بنابراین ساب ووفر ها فرکانسهایی پایین‌تر از توان ووفر، مثلا صدای انفجار، یا ضربه پتک و موارد مشابه، را پخش می‌کنند.

اسپیکری که صداهای بم‌تر را تولید می‌کند باید بزرگتر باشد تا بتواند هوا را به خوبی جابه‌جا کرده و تولید صوت نماید. بنابراین ساب از انواع دیگر اسپیکرها بزرگتر است. کیفیت صدای ساب در ابتدا و انتهای پخش از ووفر و میدووفر بهتر است.

با توجه به اهمیتی که ساب ووفرها در سیستمهای صوتی حرفه‌ای دارند این وسیله بین علاقه‌مندان به موسیقی بسیار رواج دارد. ساب ووفرها با قدرت خارق‌العاده‌ای که در پخش صدا دارند، انرژی و هیجان موسیقی را جذاب‌تر و حرفه‌ای‌تر می‌کنند.

در نهایت میدووفرها قرار دارند که فرکانس تا حدود 5000 هرتز را نیز پشتیبانی می‌کنند. پس ساب‌ووفر و میدووفر زیرمجموعه‌های ووفر هستند؛ که تکمیل‌کننده جزئیات صدای پخش شده خواهند بود.

اسپیکر دیجی دار

اسپیکر دیجی دار

با انواع ساب‌ووفر آشنا شوید

به طور کلی دو نوع ساب ووفر به نام‌های اکتیو و پسیو در بازار وجود دارد. البته به مرور تعداد ساب ووفرهای پسیو در حال کاهش هستند. اما هنگام خرید ساب ووفر به هر حال بهتر است به این موضوع توجه کنید. اما تفاوت این دو مدل از نامشان نیز تقریبا پیداست.

ساب‌ووفر اکتیو دارای یک آمپلی‌فایر داخلی است که به طور مستقیم و بدون دردسر به سیستم صوتی و تصویری متصل شده و کار خود را آغاز می‌کند. در مقابل ساب ووفر پسیو در مجموعه‌ی خود دارای آمپلی فایر نیست.

در نتیجه باید آمپلی فایر را به صورت جداگانه برای آن تهیه کرد. این روش برای کسانی مناسب است که می‌خواهند حداکثر اختصاصی‌سازی را در سیستم صوتی خود پدید آورند. این روزها ساب‌ووفرهای اکتیو دارای کیفیتی مثال‌زدنی هستند.

اسپیکر دیجی دار

اسپیکر دیجی دار

توییتر؛ پرنده‌ای در اسپیکر خانگی شما

یکی از بخش‌های اسپیکر خانگی که نقش زیادی در کیفیت صدای پخش‌شده دارد و در نبود آن متوجه می‌شویم که چقدر اثرگذار بوده، توییتر است. البته برخی به اشتباه آن را تیوتر تلفظ می‌کنند؛ ولی خیالتان راحت باشد، تلفظ درست یا اشتباه در کارایی این بخش تأثیری ندارد! توییت در زبان انگلیسی به صدای نازکی گفته می‌شود که پرندگان کوچک تولید می‌کنند.

دلیل نام‌گذاری این بخش از اسپیکر خانگی به نام توییتر هم این است که وظیفه‌ی پخش صداهای زیر با فرکانس بالا را برعهده دارد. با این قسمت، صداهای پخش‌شده در اسپیکر کامل‌تر و جزئی‌تر به گوش می‌رسد. توییتر وظیفه‌ی پخش صداهای نازک را از دوش اسپیکر برمی‌دارد. وظیفه توییترها پخش صداهای ریز است و در واقع از آن‌ها موسیقی پخش نمی‌شود. توییترها می‌توانند کمک بسیاری به زیبا شدن آهنگ ها کنند.

بلندگوها عمدتاً در درون خود دارای توییتر هستند؛ اما نصب یک توییتر باعث می‌شود تا بلندگو فقط به پخش صداهای حد وسط بپردازد و توییتر به تنهایی صداهای ریز را پخش کند که مسلماً باعث بالارفتن کیفیت بلندگوها می‌شود.

میدرنج جنس بدنه اسپیکر خانگی

اسپیکر خانگی معمولاً با جنس بدنه‌های متفاوتی تولید می‌شود که می‌توان به جنس چوب، MDF، نئوپان و پلاستیکی و… اشاره کرد. جنس بدنه اسپیکر به‌شدت تأثیر مستقیمی در کیفیت صدای خروجی اسپیکر دارد.

بهترین متریال یا جنس بدنه بدون شک چوب است؛ ولی باتوجه‌‌‌‌‌به گران بودن، مقرون‌به‌صرفه نیست. برای همین منظور خیلی از تولید‌کننده‌ها از متریال‌های جایگزین مانند MDF، نئوپان استفاده می‌کنند که در‌این‌میان کیفیت اسپیکرهایی که با MDF تولید می‌شوند، به‌مراتب بهتر از جنس نئوپان است.

برای تشخیص جنس بدنه اسپیکر می‌توانید از ضخامت چوب بدنه اسپیکر متوجه جنس آن شوید که معمولاً ضخامت MDF حدوداً ۱۲ میل بوده و ضخامت اسپیکر با بدنه نئوپان حدوداً ۱۶ میل است. پس در انتخاب اسپیکر حتماً به جنس بدنه توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید:بهترین جنس برای ساخت بدنه ی اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

وات واقعی بلندگو ( اسپیکرخانگی) :

وات خروجی هر اسپیکر خانگی، معروف ترین مشخصه‌ی آن است. واضح است که به هر میزان که وات خروجی بالاتر باشد اسپیکر قوی‌تری در اختیار داریم. ولی حواستان باشد که بسیاری از سازندگان از وات اسمی به جای وات واقعی استفاده می کنند و در جایی دیگر به وات واقعی اشاره می کنند.

پس به دقت مشخصات را بخوانید، اگر دو مقدار وات در مشخصات نوشته شده بود عدد پایین تر وات واقعی است.

برای بیان میزان توان واقعی اسپیکر خانگی، از واحدی به نام RMS استفاده می شود. در اصل RMS واحدی است که نشان‌دهنده‌ی توان واقعی تقویت‌کننده و بلندگوها است و با توجه به این واحد می‌توان به راحتی به میزان توان صوتی که یک بلندگو قادر به ایجاد آنهاست پی برد.

همچنین واحدی به نام Pmpo نیز روی اسپیکرها نوشته می‌شود که این واحد در اصل یک واحد قراردادی است.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

فرکانس قابل پشتیبانی مناسب برای اسپیکر خانگی:

اصطلاحی در سیستم‌های صوتی به نام میزان فرکانس قابل پردازش وجود دارد که این اصطلاح در سیستم شنوایی انسان نیز صادق است.

در حالت کلی گوش انسان قادر به شنیدن اصواتی ما بین 20 تا 20هزار ‌هرتز است و در صورت افزایش فرکانس بیش از این مقدار قادر به شنیدن آن نخواهیم بود، پس در صورت تمایل به انتخاب یک اسپیکر خانگی مناسب، سعی کنید اسپیکری بخرید که طیف گسترده‌ای از فرکانس‌های قابل شنیدن توسط گوش را پشتیبانی کند.

فرکانس پاسخگویی، محدوده فرکانسی است که یک اسپیکر خانگی قادر به ایجاد آن است و واحد آن بر حسب هرتز است. یک اسپیکرخانگی هنگامی که در یک حجم صدا و فرکانس مشخص یک سیگنال صوتی تولید می‌نماید، مقدار مشخصی حجم صدا ایجاد می‌شود.

در حالت ایده‌آل اگر شما حجم صدا را ثابت نگه داشته و فقط فرکانس را تغییر دهید، محدوده فرکانسی که بلندی صدا با تغییر فرکانس ثابت می‌ماند را فرکانس پاسخگویی یا Response می‌گویند.

اگر در مشخصات اسپیکر خانگی خود، با عددی مانند 38Hertz – 22000Hertz مواجه شدید، عدد کوچکتر نشان دهنده باس است و هرچه این عدد کوچکتر باشد باس عمیق تری خواهید داشت.

 حساسیت اسپیکر خانگی  (Sensitivity):

مورد مهم دیگر در انتخاب اسپیکر حساسیت آن است. در واقع این فاکتور کیفیت رابطه بین اسپیکرخانگی و پخش‌کننده را تعیین می‌کند. این مشخصه مقدار بلندی صدایی است که یک اسپیکر در توان 1 وات قادر به پخش آن است.

این مقدار با واحد دسیبل بر 1 وات (dBC)  می باشد. کمترین مقدار حساسیت در 1 وات، 88  دسیبل و بیشترین مقدار آن 100 است. هر چقدر حساسیت بلندگو بیشتر باشد، بلندگو به توان کمتری جهت تولید حجم بیشتر صدا احتیاج دارد.

حساسیت معمول “۸۸dB/1Watt” است و ۹۰dB/1Watt حد مناسب است. به شما پیشنهاد می کنیم که اگر قصد خرید دارید به حداقل ۹۰dB رضایت دهید.این عدد در هدفون ها به عدد ۱۲۰ هم نزدیک می شود.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

امپدانس:

به مقدار مقاومت الکتریکی یک آمپلی‌فایر اسپیکر، امپدانس گفته می شود و واحد اندازه گیری آن برحسب اهم (ohms) است. امپدانس رابطه‌ی مستقیم با فرکانس دارد. به هر میزان که این امپدانس پایینتر باشد قدرت اسپیکر باید بالاتر باشد تا کیفیت موردنظر را فراهم کند.

اکثر اسپیکرهای طراحی شده دارای 8 اهم امپدانس هستند که متناسب با میزان فرکانس این مقدار بین ۳.۶ تا ۱۴ اهم تغییر می کند.  این امپدانس با اکثر تجهیزات صوتی خانگی به خوبی سازگار خواهند بود.

با توجه به اینکه شما از دستگاه های مشخصی برای پخش صدا استفاده می‌کنید باید تمام بلندگوهایی که استفاده می کنید همگی یک امپدانس یکسان داشته باشند. پس اگر قصد دارید به سیستم صوتی خود اسپیکر خانگی جدیدی اضافه نمایید به این موضوع حتما دقت داشته باشید.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

تعداد کانالهای خروجی:

تعداد کانال های خروجی هم از دیگر مشخصات اسپیکرهاست. احتمالاً شما هم ۲.۱ یا ۴.۱ یا ۵.۱ و… را شنیده‌اید. در واقع عدد بیشتر تعداد اسپیکرهاست و عدد کمتر تعداد ساب ووفر (البته معمولاً ۱ است).

امروزه اکثر بلندگوهای بازار دارای حداقل ۲ کانال اصلی و یک کانال صدای بم هستند که این عامل باعث تاثیرگذاری بهتر در هنگام شنیدن صداهای مختلف می‌شود؛ اما به علت پیشرفت و تعبیه کارت‌های صدای چند کاناله روی مادربوردهای امروزی، کم کم این بلندگوها جای خود را به بلندگوهای چند کاناله می‌دهند.

امادلیل محبوبیت بلندگوهای چندکاناله، فقط به علت وجود کارت‌های چند کاناله نیست بلکه به اکثر فیلم‌ها و بازی‌های امروزی از حالت چند کاناله پشتیبانی می‌کند که این عامل خرید بلندگوهای چندکاناله را رونق می‌بخشد. سعی کنید بلندگویی تهیه کنید که حداقل از ۴ کانال اصلی و یک کانال برای صدای بم داشته باشد .

گذشته از ویژگی‌های صوتی یک اسپیکر خانگی، در ادامه خواهید دید که بخش‌های دیگری هم در کیفیت اسپیکر تاثیرگذار هستند.

اسپیکر خانگی

اسپیکر خانگی

آمپلی‌فایر؛ قدرتی قابل تکیه

وظیفه اصلی آمپلی‌فایر بهبود کیفیت صدای در حال پخش است. آمپلی‌فایر، قدرت خروجی از سیستم پخش را، ۵۰ وات افزایش می‌دهد؛ همچنین برای گرفتن صدا از ساب ووفر آمپلی فایر مناسب نیز لازم است.

آمپلی فایرها به چهار صورت مونو، دو کانال، ۴ کانال و یا ۶ کانال طراحی می‌شوند.

۲ کانال: برای ساپورت کردن از یک جفت باند آمپ‌خور

۴ کانال: برای ساپورت کردن از یک جفت باند و یک ساب ووفر (البته می توان از ۲ آمپِ ۲ کانال هم استفاده کرد)

۶ کانال: برای ساپورت کردن از ۲ جفت باند آمپ خور و یک عدد ساب ووفر یا ۱ جفت باند آمپ خور و دو عدد ساب ووفر

دو نوع آمپلی فایر در بازار موجود است؛ آمپلی فایر استریو و آمپلی فایر سینمای خانگی.

آمپلی فایر استریو تنها می‌تواند صدای دو کاناله پخش کند یعنی می‌توان دو بلندگو به آن‌ها وصل کرد اما آمپلی‌فایر سینمای خانگی قابلیت پخش صدای ۶ کاناله و حتی در نمونه‌های حرفه‌ای‌تر توانایی پخش صدای ۱۶ کاناله را دارد.

کابل‌ها

کابل‌ها یکی از اجزای مهم هستند که اگر به کیفیت آن‌ها اهمیت داده شود می‌توانند به بهبود صدا و سالم ماندن اجزا کمک کنند. به همین دلیل، جنس مهم‌ترین کابل در یک سیستم صوتی خانگی، که همان کابل رابط بین آمپلی فایر و بلندگوها است، باید مناسب باشد.

بهترین نوع کابل، کابل‌های از جنس استیل و آلومینیوم هستند. چرا که دیرتر از کابل‌های مسی گرم می‌شوند. گرم شدن کابل باعث کاهش وضوح صدا می‌شود.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

بلندگو

بلندگو که با نام باند نیز شناخته می‌شود وظیفه پخش صدای باکیفیت از آمپلی‌فایرها را دارد. تعداد کانال‌های خروجی هم از دیگر مشخصات اسپیکرهاست. احتمالاً  اعداد ۲.۱ یا ۴.۱ یا ۵.۱ و… را دیده‌اید. درواقع عدد بیشتر، تعداد اسپیکرهاست و عدد کمتر تعداد ساب ووفر (که البته معمولاً ۱ است).

مقدار امپدانس بین ۳.۶ تا ۱۴ اهم تغییر می کند و هر چه امپدانس پایین تر باشد قدرت اسپیکر باید بالاتر باشد تا کیفیت مورد نظر را فراهم کند.

میدرنج

هر بلندگوی حرفه‌ای دارای قابلیت پخش ۳ نوع صدا است، صدای زیر (توییتر)، صدای حد وسط (مثل صدای خواننده)، صدا با بیس بالا (صدای ساب ووفر). اما در میدرنج این ۳ عمل صورت نمی‌گیرد.

در واقع میدرنج قابلیت تفکیک صدا را ندارد و تنها قابلیت پخش صدای حد متوسط را دارد. در نتیجه باید یک ساب و یک توییتر مجزا در کنار آن به‌کار گرفته شوند.

البته زمانی که شما از میدرنج و ساب و توییتر مناسب در کنارهم استفاده می کنید، صدای بسیار با کیفیت و تفکیک شده‌ای را برای شما پخش خواهد کرد که از بسیاری از بلندگوها به مراتب بهتر است.

 

رادیو FM

ووکال ریموور

یکی از قابلیت‌هایی که در اسپیکرهای جدید تعبیه شده است، ووکال ریموور است. این قابلیت به کاربر این امکان را می‌دهد تا صدای خواننده را حذف کنند و با استفاده از میکروفون‌های با سیم یا بدون سیم (وایرلس)، خود آواز بخواند!

کارائوکه

کارائوکه قابلیت نوین دیگری است که به مهمانی‌های شما هیجان و شادی می‌بخشد. به این شکل که می‌توانید حین پخش موسیقی، خودتان نیز با استفاده از میکروفون با خواننده همراهی کنید و به مجلس شوروحالی دیگر ببخشید.

باند دیجیدار

باند دیجیدار

 

پورتها و خروجیهای مختلف

برای پخش صوتی، نوع اتصال و کارت‌های حافظه اهمیت بسیاری دارند و بهتر است قابلیت اتصال بلوتوث و USB برای سیستم فراهم باشد. حافظه‌ی خود سیستم صوتی نیز معمولاً از نوع رم‌های SD، MINI SD یا MICRO SD هستند.

ویژگی دیگری که البته اهمیت بسیاری نیز دارد باید گفت که یک سیستم صوتی حرفه‌ای باید خروجی و ورودی‌های متعدد و متنوع داشته باشد. پشتیبانی از کامپوننت، AVI و HDMI از ویژگی‌های مهم یک سیستم صوتی حرفه‌ای است.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

قیمت باند خانگی:

دامنه‌ی قیمت باند خانگی بسیار متنوع است. زیرا بستگی به موارد مختلفی دارد؛ از جمله اندازه، برند، کیفیت صدا و پیچیدگی. به خاطر داشته باشید که گرانترین گزینه لزوما مناسبترین نیست. زیرا بهترین کارکرد اسپیکر، به فضایی که اسپیکر در آن قرار داده می‌شود نیز بستگی دارد.

اسپیکر دیجی دار و خانگی دنای با داشتن بالاترین کیفیت و امکانات، یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید اسپیکر خانگی است. شایان ذکر است شرکت مهر مینا الکترونیک با برند دنای یکی از برترین تولیدکننده اسپیکر های خانگی و تلویزیون در ایران است که از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در صنعت صوتی و تصویری ایران با تولید گیرنده‌های دیجیتال آغاز و در سال‌های اخیر تولید اسپیکر خانگی و تلویزیون و همچنین ضبط خودرو را به سبد محصولاتش اضافه کرده است.

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

راهنمای خرید اسپیکر خانگی

اسپیکر خانگی دنای با دارا بودن بالاترین کیفیت و امکانات، یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید اسپیکر خانگی است.

[faq-schema id=”26108″]
Tags: , , ,

Related Posts

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست